Hiszpański jest jednym z najczęściej nauczanych języków w szkołach językowych! Przedstawiamy wskazówki dotyczące nauki języka hiszpańskiego, które pozwolą Ci go przyswoić na podstawowym poziomie już w kilka tygodni. Będzie to jednak wymagało Twojego zaangażowania.

Włącz język hiszpański do swojego życia

Nie rozkładaj nauki języka od końca życia – nie uczysz się hiszpańskiego, aby mówić o nauce hiszpańskiego. Zamiast tego, myśl o języku hiszpańskim jako nowym sposobie na poznanie codziennego życia: zmień język wyświetlania na swoim komputerze na hiszpański, znajdź hiszpańskojęzyczne filmy i programy telewizyjne do oglądania (z hiszpańskimi napisami, a nie po angielsku), otrzymuj wiadomości lub plotki o sławnych osobach z hiszpańskojęzycznych stron internetowych, sprawdzaj podcasty w języku hiszpańskim i filmy z YouTube na tematy, które już Cię interesują. Jeśli używasz hiszpańskiego do robienia rzeczy, które i tak będziesz robił, to codzienne studiowanie hiszpańskiego stanie się automatycznym odruchem, a nie przerażającym obowiązkiem.

Spróbuj rozmawiać po hiszpańsku

Najlepszym sposobem na połączenie hiszpańskiego z codziennym życiem jest poświęcenie czasu native speakerom. Jeśli któryś z twoich przyjaciół mówi po hiszpańsku, przekonaj go, aby mówił z tobą przez co najmniej połowę każdego spotkania razem. Jeśli jesz w meksykańskiej restauracji, spróbuj zamówić po hiszpańsku. Jeśli podróżujesz do Ameryki Łacińskiej lub Hiszpanii, nie poprzestawaj na „¿Habla inglés?” Musisz ćwiczyć to, czego się uczysz, a rozmowa jest zawsze najlepszym sposobem na zrobienie tego. Gdy będziesz mógł przeprowadzić podstawową rozmowę, znajdź hiszpańskojęzyczną grupę lub klub, abyś mógł realizować jedno ze swoich hobby w języku hiszpańskim.

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Hiszpański, francuski, włoski, portugalski i rumuński mogą ledwie rozpatrywać się wzajemnie jako „języki obce”, ponieważHiszpańskie lotnisko wszystkie ewoluowały z łaciny. Języki romańskie mają podobne słownictwo, składnię i gramatykę, są bardziej podobne do swojego „rodzeństwa”. Jeżeli znamy już któryś z języków romańskich (np. włoski), łatwiej pójdzie nam nauka hiszpańskiego.

Dla porównania, osoby posługujące się językiem angielskim wydają się mieć trudności w nauce hiszpańskiego. W końcu angielski ewoluował z anglosaskiego, germańskiego. Co wspólnego mogą mieć angielski i hiszpański? Bardzo dużo. Angielski zwraca mniej więcej połowę słownictwa z francuskiego i łaciny, więc chociaż nie mogą być rodzeństwem, angielski i hiszpański są z pewnością kuzynami.

Słuchanie to podstawa

Aby opanować hiszpański akcent, musisz uważnie słuchać native speakerów i naśladować to, co słyszysz. Wyobraź sobie siebie jako metody aktorskiej: nie tylko uczysz się linii tekstu, próbujesz zamieszkać w swojej postaci. Jednak wystawiasz się na język hiszpański, naśladujesz głosy, które słyszysz tak dokładnie, jak potrafisz. Z biegiem czasu, będzie to dla Ciebie dźwięk, do którego jesteś już przyzwyczajony. Na początku może wydawać się to głupie, ale w końcu poprawna wymowa będzie dla Ciebie łatwością.

Ponieważ hiszpański ma wiele różnych regionalnych akcentów, ludzie, których wybierzesz do naśladowania, mogą nadawać Twojemu hiszpańskiemu specyficzny charakter regionalny.

Nauka hiszpańskiego – podsumowanie

Wskazówki powyżej pomogą Ci jeżeli tylko zaczniesz się uczyć. Nie, nie jutro – teraz. Na co czekasz? Jest ok, możesz zacząć od małych dawek tego języka, 10 minut dziennie przez pierwszy tydzień, potem 20 minut, w następnym tygodniu pół godziny, aby już w okolicy 30. dnia dojść do godziny dziennie. Połącz krótkie sesje codziennego studiowania hiszpańskiego z powyższymi wskazówkami, a przekonasz się, jak szybko zaczniesz mówić po hiszpańsku w stopniu podstawowym. Warto również skorzystać z profesjonalnych kursów językowych, takie oferuje szkoła językowa Yellow – kurs hiszpańskiego, mająca w swojej ofercie język hiszpański na różnych poziomach zaawansowania.