Muzea to niezwykłe i niepowtarzalne miejsca, które przekazują ogromną wiedzę z najróżniejszych dziedzin, np. historii, archeologii czy sztuki. Wystawy i eksponaty muzealne w doskonały sposób obrazują daną dyscyplinę, która zawsze zależna jest od typu danego muzeum. Niestety ostatnimi czasy muzea bardzo ucierpiały, mimo że nadal ich rola jest niezwykle istotna. Aktualnie wiele osób, w tym przede wszystkim dzieci i młodzież, czerpie swoją wiedzę z internetu.

Pandemia również dołożyła swoją cegiełkę, ponieważ w okresie kwarantanny muzea były zamknięte, zaś uczniów i nauczycieli pochłonął wir nauki zdalnej. Nie można jednak zapominać, że tradycyjne formy nauki nadal są bardzo wartościowe – w szczególności edukacja muzealna, która jest wręcz niezastąpiona. Żadne zdjęcia i informacje zamieszczone w internecie nie będą oddawały niepowtarzalnego klimatu muzeów, które odgrywają istotną rolę w zachowaniu, jak również rozpowszechnianiu tradycji oraz dorobku kulturalnego. Należy tutaj wspomnieć, że muzea są jednym z najważniejszych obiektów instytucji kulturalnych, których fundamentalnym zadaniem jest przechowywanie, ochrona oraz prezentacja eksponatów.

W naszym kraju działa obecnie ponad 600 tego typu obiektów, zaś na świecie jest ich ponad 50 tysięcy. Muzea spełniają trzy główne, niezwykle ważne dla każdego narodu, funkcje: ochronną, edukacyjną i estetyczną. Obiekty muzealne dzielą się na różne typy, które uzależnione są bezpośrednio od rodzaju prezentowanych zbiorów. Z tego względu można wyróżnić np. muzea historyczne, muzea sztuki, muzea literatury i wiele innych. W Polsce do najpopularniejszych tego typu jednostek kulturalnych należą między innymi: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Żydów Polskich, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Zamkowe w Malborku, jak również Zamek Królewski na Wawelu i krakowskie Sukiennice. Warto jednak zaznaczyć, że wymienione muzea to tylko niewielka część i wiele innych, również wspaniałych obiektów nie zostało wymienionych.

Edukacja w muzeum – wizualizacja historii sztuki

Możliwość zobaczenia na żywo i bezpośredni, fizyczny kontakt z eksponatami muzealnymi to niezwykle skuteczna forma nauki. Można wręcz śmiało powiedzieć, że muzea stanowią doskonałą alternatywę dla podręczników, ćwiczeń, czy nawet książek, filmów i źródeł umieszczonych w internecie. Edukacja muzealna pozwala na wejście w daną dziedzinę i poczucie z nią jedności. Muzea przede wszystkim wizualizują historię, udowadniając jednocześnie, że nauka nie musi być nudna. Zgłębianie wiedzy absolutnie nie powinno opierać się wyłącznie na monotonnym czytaniu książek i wypełnianiu kart pracy. Oczywiście nie można jednak umniejszać tradycyjnych, szkolnych form nauczania, które również są niezastąpionym elementem edukacji dzieci i młodzieży. Warto jednak pamiętać, że nauka jest najbardziej progresywna, gdy jest ona urozmaicona. Z tego właśnie powodu edukacja muzealna jest niezastąpioną formą nauczania. Muzea pozwalają na rozbudzenie pasji i zamiłowania do historii, szczególnie u młodych, ciekawych świata osób. Wystawy i eksponaty znajdujące się w muzeach, skutecznie zachęcają uczniów do nauki, poszerzając jednocześnie ich horyzonty.

W Polsce, muzea oferują bogatą i niezwykle szeroką ofertę edukacyjną, która kierowana jest bezpośrednio do szkół. Obiekty muzealne współpracują z wieloma placówkami, oferując oprowadzania uczniów z przewodnikiem, jak również różnego rodzaju warsztaty. Polskie szkoły chętnie przyjmują oferty, ponieważ dyrektorzy i nauczyciele świadomi są, jak ważna w nauczaniu jest różnorodność.

Edukacja muzealna – nie tylko dla dzieci i młodzieży!

Oferta edukacyjna polskich muzeów nie jest skierowana wyłącznie do osób w wieku szkolnym. Uczyć można się w każdym wieku, a zgłębianie wiedzy w dorosłości jest wręcz wskazane. Tylko wyedukowani, świadomi rodzice są w stanie przekazać swoim dzieciom najważniejsze i fundamentalne życiowe wartości. Warto zatem, aby w weekend rodziny korzystały z bogatych ofert edukacyjnych muzeów. Obiekty muzealne przekazują wiedzę w ciekawy i zarazem niezwykle skuteczny sposób. Wolny czas nie musi być wcale nudny, ponieważ dzięki muzeom może być bardzo produktywny i zajmujący – dla całej rodziny. W Polsce wybór muzeów jest bardzo szeroki i bez wątpienia każdy znajdzie interesujący obiekt. Pójście na wystawę to doskonała forma bez wysiłkowej i intuicyjnej nauki, która bez wątpienia jest najlepszym sposobem na zgłębianie wiedzy.