Słuchowiska, to na przykład audycje radiowe, a więc komunikaty i opowieści nadawane za pomocą głosów i dźwięków. Skupienie na efektach audio, nie tylko bardziej angażuje nas w sam ich przekaz, ale również daje odpocząć oczom, zmęczonym współczesnymi urządzeniami. Smartfonami, laptopami, telewizorami…

Słuchowiska dla dzieci

Często mówi się, że w dobie Internetu, smartfonów i setek programów telewizyjnych dzieci zatracają swoją naturalną ciekawość świata i kreatywność. Wgapione godzinami w ekrany komórek i telewizorów nie tylko szkodzą swojemu zdrowiu, ale również odbierają sobie wszystko to, co dzieciństwo nieść powinno. Odkrywanie świata, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości. Całkiem ciekawą ( z punktu widzenia rodziców, ale i samych maluchów również ) alternatywą mogą być jednak tak zwane słuchowiska dla dzieci. Te opowiadane lub śpiewane bajki, swoją popularność zdobyły już lata temu. Wszystko zaczęło się bowiem od winylowych płyt.

Słuchowiska dla dzieci – dawniej i dziś

Dawniej najpiękniejsze baśnie i bajki nagrywane były na płytach winylowych. Jednak świat, który idzie do przodu, zmienił również środek przekazu słuchowisk. Dziś, słuchane opowieści odtwarzane są z płyt CD. Tak czy inaczej rola słuchowisk jest ciągle taka sama. Doceniane na przestrzeni lat, obecnie korzystają jednak z wielu urozmaiceń. Jak na przykład Bajki-Grajki, które do czytania lub odśpiewania konkretnych opowieści angażują znanych aktorów. Muzyczne bajki, które proponuje słuchowisko, to klasyka sama w sobie – reedycja nagrań słuchowisk dla dzieci i audio bajek z lat 60-tych i 70-tych.

Znani aktorzy czytają audiobajki

Wśród aktorów, których głosy możemy w nich rozpoznać znajdują się między innymi Edyta Jungowska czy Piotr Fronczewski. Ale to nie wszystko. Słuchowisko Bajki- Grajki proponuje także serię „Dzieci dla dzieci”, czyli opowiadania dla najmłodszych, gdzie lektorami są inne maluchy. Skąd taki pomysł? Małe dzieci chętnie słuchają bajek. A wielką atrakcją dla nich jest słuchanie bajek czytanych ich rówieśników lub nieco starszych kolegów.

Zalety słuchowisk dla dzieci 

Słuchowiska dla dzieci mają z pewnością szereg zalet, których nie posiadają telewizyjne kreskówki czy bajki na You Tube. Przede wszystkim pobudzają wyobraźnię. W główkach maluchów powstają obrazy i świat opowiadanej bajki, a także postacie w niej występujące. Kreując bajkową rzeczywistość, dziecko rozwija w sobie wrażliwość, uczy się rozpoznawać emocje i relacje społeczne.

Co więcej, słuchanie bajek audio pomaga dziecku w pracy nad jego koncentracją i skupieniem uwagi. Musi ono bowiem uważnie śledzić wydarzenia, kolejne scenki oraz dynamizm sytuacji, wyciągając przy tym odpowiednie wnioski. Poza tym, bajki czytane przez dorosłych wzbogacają dziecięcy słownik, pozwalając jednocześnie zapoznać się z poprawnym akcentem i dykcją.

Dlaczego warto wybierać słuchowiska dla dziecka?

Decydując się na zakup jednego ze słuchowisk z całą pewnością inwestujemy w odpowiedni rozwój naszego dziecka. Pomagamy mu bowiem poszerzać horyzonty
i wyobraźnię, a także pracować nad koncentracją i umiejętnością słuchania.

Pamiętajmy, że każda alternatywa dla ekranu telewizora czy smartfona jest dziś na wagę złota. Zwłaszcza, jeśli dodatkowo kształtuje ona w dziecku szereg tak cennych umiejętności. Być może dlatego słuchowiska znowu stały się popularne. Kiedyś używane z braku innych możliwości i rozrywek, dziś wracają do łask jako idealna odskocznia od nowych technologii. Nowych technologii, które nie tylko psują wzrok, ale również powodują otępiające wpatrywanie się w coraz to kolejne ekrany…