Nauka przez zabawę to jedna z najlepszych metod skutecznego rozwijania intelektu dziecka. To właśnie z tego powodu wszelkiego rodzaju zabawki kreatywne cieszą się wśród rodziców, szczególnie tych nowoczesnych, tak wielką popularnością. W czasach, gdzie rodzic coraz mniej czasu spełnia ze swoją pociechą z powodu pracy i innych obowiązków, konieczność zapewnienia im stymulujących zabawek jest niezwykle istotna. Zabawki reaktywne to sprawdzony sposób na rozwijanie zdolności motorycznych dzieci, a także poprawę ich koncentracji czy pracę nad reakcjami na poszczególne bodźce.

Kolorowe zabawki, praktyczne zastosowanie

Połączenie zabawy z nauką? To możliwe – to właśnie w tym celu stworzono wszelkiego rodzaju zabawki kreatywne, interaktywne, sensoryczne i edukacyjne. Ich podstawowym zadaniem jest przedstawianie świata i ułatwianie rozwoju dziecka w sposób ciekawy i wymagający skupienia z dobrych (z punktu widzenia dziecka) pobudek. Każde dziecko lubi się bawić, jednak nie każde lubi się uczyć. Zabawki kreatywne i sensoryczne takie jak sortery kształtów, klocki edukacyjne, karty Memo, układanki, czy gry zręcznościowe to wszystko przykłady praktycznego wykorzystania kolorowych, atrakcyjnych dla dziecka zabawek w słusznym celu. W końcu wyobraźnię warto rozwijać już od najmłodszych lat.

Zabawki edukacyjne

Zabawki kreatywne na stronie sklepu: https://liger.net.pl/16-zabawki-kreatywne

Właściwie każde przedszkole posiada dziś w swoim zanadrzu całe zestawy zabawek edukacyjnych. Nie bez powodu, oczywiście, bo to właśnie forma zabawy zachęca dzieci do nauki i pozwala im na swobodne poznawanie świata i rządzących nim zasad bez świadomości faktycznego przyswajania wiedzy. Jeszcze kilkanaście lat temu rodzice opornie patrzyli na tego typu gry uważając, że nauki nie należy łączyć z zabawą. Dziś półki sklepów z zabawkami uginają się pod pudełkami z edukacyjnymi grami i interaktywnymi zabawkami, które w ciekawy sposób przedstawiają dziecku różne zagadnienia i uczą wielu nowych umiejętności. Rozpoznawanie kształtów, łączenie kropek, odgadywanie słów w grach karcianych czy interaktywne komputery do dźwiękonaśladownictwa są dziś coraz chętnie wybierane zarówno jako podstawa wyposażenia pokoi dziecięcych, jak i forma ciekawego prezentu od dziadków czy znajomych.

Zabawki edukacyjne wykorzystywane są często przez opiekunów i wychowawców w przedszkolach jako sposób zachęty opornych dzieci do podejmowania ćwiczeń mających na celu poprawę zdolności w różnych aspektach rozwoju dziecka. Zabawki edukacyjne mogą więc skupiać się na rozwoju motoryki (będą to więc głównie zabawki sensoryczne), ale również integracji sensorycznej czy przekazywaniu dziecku konkretnej wiedzy z zakresu podstawowych liczb i słów.

Zabawa w terapii SI

Terapia SI, czyli integracja sensoryczna przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, czyli między innymi nadwrażliwością lub podwrażliwością dotykową, wzrokową, słuchową, niepewnością grawitacyjną, czy nietolerancją ruchu. Stosuje się ją również u dzieci z opóźnieniem lub zaburzeniami rozwoju mowy, specyficznymi trudnościami szkolnymi (takimi jak dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia), opóźnieniem rozwoju psychoruchowego i wszelkimi chorobami rozwojowymi takimi jak ADHD, autyzm, czy zespół Downa.

Zabawki interaktywne i kreatywne zostały zaprojektowane tak, by w głównej mierze pogłębiać zdolności manualne dzieci. Zabawa z nimi pozwala oceniać stopień przyswajania poszczególnych umiejętności – zabawki sensoryczne można dowolnie rozciągać, zgniatać, słuchać wydawanych przez nie dźwięków czy czuć ich zachowanie w dłoniach. Doświadczenia te dają dziecku możliwość nauki różnych sposobów poznawania świata poprzez bodźce, a także wyciągania na ich podstawie wniosków i budowania wszelkich skojarzeń. Z tego też powodu zabawki sensoryczne to doskonałe uzupełnienie terapii SI, której celem jest właśnie poprawa funkcji układu nerwowego dziecka oraz pobudzenie jego zmysłów i nauka reakcji na bodźce.