Od samego początku istnienia kinematografii, filmy o tematyce religijnej były sztandarową pozycją kina światowego. Tematy biblijne i powieści o tematyce pierwszych chrześcijan były wielokrotnie filmowane. Nie oznacza to jednak, że każda produkcja była uważana za film katolicki. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z tego, że dany obraz, aby zasłużyć na miano filmu katolickiego musi spełniać pewne warunki. Najważniejszy jest taki, że tematyka w nim zawarta musi być zgodna z dogmatami i moralnością katolicką. Nie musi to być opowieść stricte religijna, ale powinna opowiadać historię, która w całości jest zgodna z etyką katolicka.

Budowa filmów katolickich na przykładach

Przykładem może być słynny włoski film z lat czterdziestych ubiegłego wieku pod tytułem „Złodzieje rowerów”, który znalazł się na liście filmów fabularnych utworzonej przez Stolicę Apostolską; na owej liście znajdowały się filmy, które w bardzo dobry sposób rozpowszechniały wartości religijne. Jeśli chodzi o czasy obecne to znanymi dziełami, które śmiało można zaliczyć do działu z filmami katolickimi, są produkcje Krzysztofa Zanussiego, na przykład „Struktura kryształu”, czy bardziej współczesny „Obce ciało”. Jednak największym wydarzeniem w świecie filmowym (nie tylko filmów katolickich) było pojawienie się na ekranach kinowych filmu Mela Gibsona „Pasja”. Jest to obraz niezwykle przejmujący i do bólu prawdziwy. Jak podkreślał sam reżyser, ekranizacja ta powstała na podstawie spisanych objawień Anny Katarzyny Emmerich o tym samym tytule. Co gorliwsi katolicy są zdania, że tak jak wspomniana epifania, tak i dzieło Gibsona stworzone było pod jakimś głębszym natchnieniem. Nie wszyscy muszą zgadzać się z tego typu poglądem, ale prawdą jest, że filmy katolickie weszły w zupełnie nową erę po pojawieniu się tak wspaniałego dzieła. Przed pojawieniem się „Pasji” bardzo dużo scenarzystów i reżyserów po prostu starało się opowiadać jakąś historię: czy to o Jezusie, Maryi czy innych świętych. Po obejrzeniu filmu Mela Gibsona duża część widowni zapragnęła widzieć w tego typu produkcjach coś więcej niż samą historię.

fabuła w filmach katolickich

Czy filmy traktujące o tematyce katolickiej są popularne?

Oczywiście i przed tym filmem można było znaleźć inne, równie „natchnione” obrazy. Tu można posłużyć się przykładem włoskiego filmu w reżyserii Carlo Carlei o Ojcu Pio. Oglądając ten film, któremu towarzyszy cudowna oprawa muzyczna, ma się wrażenie, że sam święty ojciec Pio czuwał nad tym, by film opowiadającym o jego osobie był obrazem bardzo dobrym. Czy tak było nie wiadomo, prawdą jednak jest, że nie wszystkie filmy katolickie można uznać za dobre pod względem artystycznym. Bez względu na to, tego typu produkcje weszły na stałe do świadomości odbiorców i może dlatego zapotrzebowanie na dzieła religijne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Z ich dostępnością również nie ma żadnego problemu, ponieważ w filmy katolickie można zaopatrzyć się nie tylko we wszystkim znanych sieciach sklepowych rozprowadzających książki oraz płyty, ale także za pośrednictwem internetu. Ich dystrybucją zajmują się przeważnie księgarnie katolickie, ale na całe szczęście nie tylko one.