Gdy dzieci stają się coraz starsze i powoli mija wiek przedszkolny, przed rodzicami pojawia się dylemat wyboru szkoły dla swojej pociechy. Nie wiadomo czy posłać dziecko do szkoły prywatnej, katolickiej, do szkoły muzycznej czy zwykłej państwowej. Propozycji jest dużo i każda ma swoje wady i zalety. Czym zatem kierować się przy wyborze odpowiedniej placówki? Przede wszystkim predyspozycjami dziecka.

Znajdź dobry powód, by zaproponować dziecku naukę w szkole muzycznej

Nie można bowiem posyłać swojego potomka do szkoły muzycznej tylko dlatego, że ma się takie wewnętrzne pragnienie. Dziecko musi przede wszystkim wyrażać jakiekolwiek zainteresowanie grą na jakimś instrumencie lub umiłowaniem do śpiewania. W przeciwnym razie trzeba się naprawdę zastanowić, czy warto na samym początku dziecko popychać w tym kierunku. Edukacja muzyczna nie kończy się przecież na szkole podstawowej. Poza tym, jeśli dziecko zacznie wyrażać chęć uczęszczania do tego typu placówki, to zawsze można zapisać je do wieczorowej szkoły muzycznej. Dlaczego nie warto na siłę posyłać dziecka w tego typu miejsca? Ponieważ wielokrotnie można było się spotkać z opowieściami osób (już dorosłych), które bardzo niemiło wspominają czas podstawówki, ponieważ rodzice na siłę wysłali je do szkoły muzycznej, która stała się niepotrzebnym stresem.

Sprawdź wszystkie atuty i minusy szkoły muzycznej

Przy wyborze odpowiedniej placówki oświatowej należy przede wszystkim kierować się tym, jakie dzieci do niej uczęszczają. Czy warto posyłać pociechę do szkoły prywatnej, gdy wie się, że bardzo często w takich miejscach są dzieci nadto rozpieszczone z bardzo roszczeniową postawą do życia? Prawdopodobnie nie. Oczywiście, że wybór należy do rodziców, ale trzeba zawsze mieć na uwadze to, że jeśli coś jest państwowe to nie oznacza, że jest to zaraz dużo gorsze. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że jeśli dziecko będzie uczęszczać do szkoły w sporej odległości od miejsca zamieszkania, to będzie ono pozbawione towarzystwa podczas podwórkowych zabaw. Wybierając placówkę bliżej domu można mieć pewność, że przyjaźnie zawierane w szkole będą także dopełniane pozalekcyjnymi zabawami. Dobrze jest pamiętać o tego typu argumentacji.

gra na pianinie

Sprawdź, kto naucza muzyki – to podstawowa informacja dla każdego adepta instrumentów

Warto także zwrócić swoją uwagę na grono pedagogiczne zatrudnione w danej instytucji, ponieważ jak wszyscy zapewne wiedzą, to od niego w dużej mierze zależy poziom nauczania i atmosfera panująca na lekcjach. Rodzice mają prawo zapoznać się z nauczycielami szkoły, do rozmowy z nimi oraz przyjrzenia się ich przygotowaniu do zawodu. Dla przykładu w szkole muzycznej – kadra doskonale zaprezentowała swoje sylwetki na stronie internetowej, warto iść za ich przykładem.

Czy budynek nie odpycha dziecka od nauki?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o tym, do której szkoły pośle się swoje dziecko dobrze byłoby także przyjrzeć się samemu budynkowi. Należałoby obejrzeć go i ocenić pod kątem przystosowania do małych dzieci, ale także czy węzły sanitarne są odpowiednio zadbane, czy szkoła jest czysta i bezpieczna (trzeba zwrócić uwagę czy budynek i teren szkoły jest zamykany, aby nikt postronny do niego się nie dostał; dobrze by było, gdyby zamontowany został monitoring i tak dalej). Jeśli rodzice przyjrzą się temu wszystkiemu odpowiednio wcześniej mogą mieć pewność, że ich pociecha trafi do dobrego miejsca. A to przecież jest niezwykle ważne.